Dokumentacja w instytucji kultury.

Jak stosować w praktyce przepisy uodk?

Na prośbę naszych Czytelników nasz ekspert, Michał Culepa, wyjaśnia na praktycznych przykładach i konkretnych pytaniach podstawowy akt prawny dla instytucji kultury. Nie wszyscy dyrektorzy bowiem właściwie interpretują ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Warto sprawdzić:

 • Czy prowadzenie działalności gospodarczej wyklucza działalność kulturalną i czy podmiot gospodarczy zajmujący się także działalnością kulturalną może być instytucją kultury?
 • Czy działalność kulturalna może być prowadzona przez inne podmioty niż instytucje kultury?
 • Czy gmina może wycofać się z tworzenia własnych instytucji kultury i pozostawić je do prowadzenia wyłącznie podmiotom prywatnym
 • Co powinna zawierać umowa dotycząca udzielenia dotacji?
 • Jaki charakter ma plan repertuarowy? Czy można go zmieniać w toku sezonu artystycznego?
 • Czy organizator instytucji kultury zobowiązany jest do bezpośredniego finansowania jej działalności tj. w szczególności pokrywania strat bilansowych instytucji z budżetu jednostki organizatora?

Renata Kajewska

redaktor naczelna miesięcznika „Prawo i finanse w kulturze”

Jeśli pracujesz w teatrze, operze lub operetce, filharmonii, orkiestrze, instytucji filmowej lub kinie, muzeum, bibliotece, domu kultury lub centrum kultury, ognisku artystycznym, galerii sztuki, ośrodku badań i dokumentacji - ta publikacja jest dla Ciebie.

Szanowny Czytelniku,

2017 rok to czas wielu zmian w prawie pracy dla instytucji kultury. Część z nich już obowiązuje, nad wieloma toczą się jeszcze prace. Nowelizacja przewiduje szereg zmian o istotnym – zarówno z punktu widzenia pracowników jak i pracodawców – znaczeniu.

UWAGA!

Miej pod ręką wszystkie ważne dokumenty, które musisz wypełniać w instytucji kultury.

 • wzór aktu o utworzeniu instytucji kultury i wzór uchwały w sprawie nadania statutu instytucji kultury,
 • wzór porozumienia stron w sprawie podwyżki pensji dyrektora instytucji kultury
 • program działania instytucji kultury,
 • wzór aktu powołania na stanowisko dyrektora,
 • zgodę dyrektora na podjęcie dodatkowego zatrudnienia poza instytucją przez pracownika,
 • umowę o praktykę absolwencką,
 • umowę o dzieło wraz z przeniesieniem praw autorskich z komentarzem,
 • ewidencja utworów i artystycznych wykonań,
 • umowę o używanie w pracy instrumentu, akcesorium do instrumentu, ubioru scenicznego lub rekwizytu pracownika,
 • regulamin pracy, regulamin wynagradzania i regulamin ZFŚS.

Codzienne ślęczenie nad wypełnianiem stosów dokumentów nie będzie już tak męczące. W piśmie „Prawo i finanse w kulturze” znajdziesz bowiem praktyczne instrukcje, jak krok po kroku wypełniać wzory, oświadczenia, zgody, porozumienia, umowy i regulaminy. Dzięki naszym poradom będziesz mógł skupić się na prowadzeniu instytucji kultury i jej rozliczaniu, zamiast martwić się, że nie wiesz, jak wypełniać stosy papierów.


Przygotowaliśmy dla Ciebie komentarz, jak wypełniać m.in.:

TAK, chcę otrzymać bezpłatny egzemplarz pisma

Prawo i finanse w kulturze” wraz z książką

Skuteczne zarządzanie instytucją kultury.

50 wskazówek dla dyrektora

Kliknij tutaj »

W naszym piśmie znajdują się również najnowsze indywidualne interpretacje podatkowe ze stycznia, lutego i marca 2017 roku dotyczące prewspółczynnika. Dzięki nim wiadomo w jakich sytuacjach należy stosować prewspółczynnik i preproporcję.

Ponadto w najbliższych numerach pisma „Prawo i finanse w kulturze”:

 • Jakie nowe obowiązki czekają instytucje kultury w związku z kontrolą wywozu dóbr kultury za granicę
 • Jak krok po kroku interpretować poszczególne zapisy ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (na praktycznych przykładach)
 • Kompilacja nagrań – jak wydać i sprzedać płytę z wybranymi przebojami firmowaną przez instytucję kultury lub znane nazwisko
 • Jak pod względem formalnym wydać płytę okolicznościową (licencjonowanie, umowy barterowe, rozliczenia z partnerami i artystami)
 • Jak zgodnie z prawem zatrudniać obywateli Ukrainy w polskich instytucjach kultury
 • Co zmieni się wkrótce w restytucji dóbr kultury w Polsce, aby efektywniej i szybciej można było odzyskiwać bezprawnie utracone dobra kultury
 • Na jakie 3 sposoby można zatrudniać pracownika w instytucji kultury
 • Jakie nowe przepisy dotyczące kinematografii weszły w życie od 1 czerwca 2017 r.
 • Ochrona przedemerytalna - sprawdź, kiedy nie możesz zwolnić pracownika (obecnie i od 1 października 2017 r.)
Kliknij tutaj »

TAK, chcę otrzymać bezpłatny egzemplarz pisma

Prawo i finanse w kulturze” wraz z książką

Skuteczne zarządzanie instytucją kultury.

50 wskazówek dla dyrektora

W publikacji „Prawo i finanse w kulturze” znajdują przede wszystkim praktyczne informacje dotyczące pozyskiwania dodatkowych funduszy na realizację projektów artystycznych – również unijnych – oraz promocji i zarządzania.praktycznych wskazówek dotyczących pozyskiwania dodatkowych funduszy na realizację projektów artystycznych – również unijnych – oraz promocji i zarządzania.

Jeśli poszukujesz:

 • praktycznych wskazówek dotyczących pozyskiwania dodatkowych funduszy na realizację projektów artystycznych – również unijnych – oraz promocji i zarządzania,
 • informacji o najnowszych trendach w zarządzaniu jednostką kultury,
 • odpowiedzi na pytania dotyczących rozliczania czasu pracy, wynagrodzeń, umów cywilnoprawnych, bhp, a także finansów i zarządzania placówką kultury,
 • gotowych wzorów umów, pism i innych dokumentów przydatne dla jednostek kultury

...to chcemy wysłać 1 egzemplarz naszego najnowszego numeru dla instytucji kultury „PRAWO I FINANSE W KULTURZE” wraz z prezentem plakatem „Terminy odprowadzania podatku CIT, PIT VAT w instytucjach kultury”, oraz DODATKIEM DLA KSIĘGOWYCH.

Czy ta publikacja jest dla mnie?

 • Jeśli pracujesz w teatrze, operze lub operetce, filharmonii, orkiestrze, instytucji filmowej lub kinie, muzeum, bibliotece, domu kultury lub centrum kultury, ognisku artystycznym, galerii sztuki, ośrodku badań i dokumentacji - ta publikacja jest dla Ciebie.
 • Prawo i finanse w kulturze” to jedyna na rynku publikacja, która jednostkom instytucji kultury pomaga w rozwiązywaniu codziennych problemów związanych ze zmianami przepisów w instytucjach kultury – pozyskiwanie funduszy i dotacji, kadry, płace, ZUS, finanse, bhp, ochrona danych osobowych.
 • Już teraz zagwarantuj sobie bezpłatnie najnowszy numer miesięcznika wartego 29,00 zł netto wraz z prezentem PLAKATEM „Podatek VAT i prewspółczynnik 2017 w instytucjach kultury”, oraz DODATKIEM DLA KSIĘGOWYCH.
 • Przekonaj się, jak bardzo możesz ułatwić sobie pracę i sprawnie zarządzać instytucją kultury.

Jak otrzymać TESTOWY egzemplarz?

WARUNEK NR 1:

Poprawne wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej podanej poniżej.


WARUNEK NR 2:

Jedna osoba może zamówić wyłącznie jeden testowy egzemplarz biuletynu. Uwaga: od tej zasady nie ma żadnych wyjątków.


WARUNEK NR 3:

Do rozdania mamy tylko 47 numerów z bieżącego miesiąca, a to oznacza, że publikacji starczy tylko dla części czytelników naszych serwisów emailowych. Nie zwlekaj, po prostu podaj adres, na który przesłać Twój próbny egzemplarz wraz z prezentami.

Wraz z bezpłatnym, najnowszym numerem pisma prześlemy do Ciebie wyjątkowe prezenty: Kalendarz kadrowy, stojący na biurko + książkę „Skuteczne zarządzanie instytucją kultury. 50 wskazówek dla dyrektora”


Za opłacenie w terminie pierwszej faktury otrzymasz w prezencie kalendarz Dyrektora Instytucji kultury + książkę „Prewspółczynnik i preproporcja w instytucjach kultury 2017” oraz plakat tematyczny

Poznaj opinie Czytelników publikacji "Prawo i finanse w kulturze"

Cenimy "Prawo i finanse w kulturze" za fachowość i praktyczne porady. To wartościowa pomoc, przydatna w zakresie zarządzania instytucją kultury, a także dająca oparcie we współpracy z organizatorem. Z pełnym zaufaniem korzystaliśmy z porad szczególnie dwóch autorów: Michała Culepy i Tomasza Króla.

Olgierd Łukaszewicz

Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji

Już kiedyś dzięki Państwa pomocy przebrnęłam przez problem prewspółczynnika. Z chęcią będę korzystać z możliwości przesyłania pytań do redakcji. Polecam „Prawo i finanse w kulturze” innym instytucjom kultury.

Elżbieta Michołowska

główny księgowy Gminnego Ośrodka Kultury w Milejowie

Jestem głównym księgowym w GOK, od niedawna prenumeratorem „Prawo i finanse w kulturze”. W poradniku poruszane są tematy bieżącej pracy w instytucjach kultury. Osobiście pomocny mi bardzo był artykuł o opodatkowaniu nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Poruszał kwestie nagród przyznawanych także u nas w czasie dożynek gminnych. Oczekuję następnych numerów z tematami poruszającymi problemy codziennej pracy dyrektora i księgowego.

Monika Grabek

Stary Sącz

Pamiętaj ilość egzemplarzy jest ograniczona!

TAK, chcę dołączyć do najlepiej zarządzanych instytucji kultury


TAK, chcę otrzymać bezpłatny dostęp do serwisu kultura.wip.pl


Dlatego proszę mi przysłać bezpłatny najnowszy numer pisma „PRAWO I FINANSE W KULTURZE” wraz z prezentami: Kalendarzem kadrowym oraz książką „Skuteczne zarządzanie instytucją kultury. 50 wskazówek dla dyrektora”


WIEM, że jeżeli zdecyduję się na otrzymywanie płatnych numerów, nie muszę kontaktować się z wydawnictwem. Po zakończeniu okresu próbnego będę je otrzymywał wprost do swojej firmy.


W ramach prenumeraty otrzymasz w prezencie:

 • kalendarz Dyrektora Instytucji kultury
 • książkę „Prewspółczynnik i preproporcja w instytucjach kultury 2017” oraz plakat tematyczny
 • newsletter "Prawo i finanse w kulturze" z informacjami o najnowszych zmianach w zakresie prawa pracy i rozliczeń księgowych dla instytucji kultury
 • dostęp do wcześniejszych wydań on-line
 • możliwość pobrania wzorów dokumentów oraz ebooków tematycznych w zakładce "Do pobrania" na rozliczeniawkulturze.wip.pl
 • możliwość zadawania pytań na adres mailowy redakcja@rozliczeniaksiegowewkulturze.wip.pl z gwarancją otrzymania odpowiedzi w ciągu 3 dni roboczych

Jeśli zdecydujesz się na otrzymywanie kolejnych numerów, na Twoją firmę będzie wystawiana faktura Vat, która będzie obejmowała 6 numerów regularnych oraz 2 raporty specjalne – każdy w cenie 29,00 zł netto (30,45 zł brutto). Koszty pakowania i wysyłki 59,40 zł netto (62,37 zł brutto) półrocznie. Przedłużenie prenumeraty na kolejny okres nie wymaga odrębnego zamówienia i następuje automatycznie.


Z prenumeraty możesz zrezygnować z końcem okresu rozliczeniowego informując nasze Biuro Obsługi Klienta telefonicznie 22 518 29 29, emailem: cok@wip.pl lub faksem: 22 617 60 10. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku od 8 do 16. Pamiętaj, aby to zrobić w ciągu 14 dni od otrzymania pierwszego, bezpłatnego numeru. Wówczas nie będziesz otrzymywał kolejnych numerów ani faktur.


Pierwszy, bezpłatny numer czasopisma, który zamówisz na próbę zatrzymaj bez względu na decyzję wraz z prezentami.