CHCĘ otrzymać bezpłatny numer >>


Kryteria doboru do zwalniania czy do redukcji etatów nie są obowiązkowe. Żaden przepis nie wymaga zredagowania takich kryteriów. Z drugiej strony Przydział godzin, a w istocie typowanie nauczycieli do zwolnienia nie może być całkowicie dowolne ani dyskryminujące, co potwierdzono w orzecznictwie (tak m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 1999 r., I PKN 652/98, wyrok Sądu Najwyższego z 8 marca 2012 r. III PK 52/11, wyrok Sądu Najwyższego z 26 marca 2002 r. I PKN 98/01).

Dlatego przyjęcie kryteriów doboru w określonych przypadkach jest zalecane. Właściwe i prawidłowo zastosowane kryteria ułatwiają dyrektorowi prawidłową decyzję i zwiększają szanse na wygranie przez szkołę ewentualnego sporu z pracownikiem przed sądem pracy.

Przykład 1

W szkole nie opracowano kryteriów doboru do zwolnienia. Jeden ze zwolnionych nauczycieli odwołał się do sądu pracy i podniósł, że podane w oświadczeniu o wypowiedzeniu stosunku pracy kryteria doboru (tj. jakość pracy i staż pracy) nie zostały prawidłowo zastosowane a przydatność tego nauczyciela do pracy jest ewidentnie niedoszacowana. Nie mając zredagowanych kryteriów, dyrektor może mieć trudności z wykazaniem, dlaczego ocenił lepiej innych nauczycieli a zwolnił tego, który odwołał się do sądu. Nie może np. powołać się na jakąkolwiek punktację, ponieważ takiej nie opracowano.


Skoro kryteria doboru nie są obligatoryjne to w jakich sytuacjach warto je opracować (lub zaktualizować dotychczasowe) a w jakich nie jest to konieczne?

Kryteria doboru do zwalniania nauczycieli

ZASTOSUJ

Opracuj lub zaktualizuj kryteria doboru, kiedy:

1. planujesz wypowiedzenia lub redukcję wymiaru zajęć dla więcej niż jednego nauczyciela o zbliżonych kwalifikacjach,

2. dotychczasowe kryteria nie pozwolą na zróżnicowanie przydatności do pracy nauczycieli, którzy są brani pod uwagę do zwolnienia lub redukcji wymiaru zajęć.


Możesz zrezygnować z opracowywania lub aktualizacji kryteriów, jeżeli:

• nie są planowane zwolnienia ani redukcje wymiaru zajęć w szkole,

• dojdzie do pojedynczych przypadków zwolnień lub redukcji etatów, gdzie nie ma konieczności typowania (np. likwidowane jest stanowisko, które w szkole zajmuje tylko jedna osoba).

Więcej porad kadrowych i organizacyjnych znajdziesz w najnowszej publikacji "Kadry i Płace w oświacie"

Opinie Czytelników


"Kadry i Płace w oświacie" prenumeruję już od kilku lat i jestem bardzo zadowona. Uważam, że poziom merytoryczny jest wysoki, a artykuły są pisane zrozumiałym językiem, tak naprawdę dla każdego, kto pracuje w kadrach oświatowych."


Krystyna B., placówka szkolno-przedszkolna w Płocku


"Poradnik jest przydatny w mojej codziennej pracy, mam go na biurku, pod ręką. Korzystałem kilka razy z rozmów telefonicznych z prawnikami i uważam, że jest to duży plus dla Czytelników."


Andrzej B., szkoła podstawowa, Pułtusk  • Aktualności oświatowe
  • Kontrole w oświacie
  • TOP Temat numeru ważny dla oświaty
  • Case study z Karty Nauczyciela
  • Pomocne tematy z kadr w oświacie - wyliczenia, przykłady

  • Wzory dokumentów i praktyczne narzędzia
  • Zatrudnianie i zwalnianie
  • Wynagrodzenia i dodatki
  • Urlopy i czas pracy
  • Świadczenia socjalne

Jakie działy znajdziesz w publikacji?

CHCĘ otrzymać bezpłatny numer >>

Wypełnij formularz i odbierz numer testowy z pakietem prezentów

Telefoniczne konsultacje -

kadry, płace, zarzadzanie szkołą

Zaproszenia na oświatowe webinaria

Wzory dokumentów na CD

Kadry i Płace w oświacieMasz 14 dni na zapoznanie się z bezpłatnym numerem i podjęcie decyzji, czy chcesz zostać prenumeratorem „Kadry i Płace w oświacie”.


Jeśli nie będziesz zainteresowany publikacją, prosimy o przekazanie tej informacji do Centrum Obsługi Klienta (mailem, faksem, telefonicznie) w ciągu 14 dni od daty otrzymania przesyłki. Podziękujemy Ci za poświęconą uwagę i potwierdzimy, że nie zostaniesz prenumeratorem publikacji.

Dane kontaktowe do Centrum Obsługi Klienta otrzymasz w komplecie z testową publikacją.


Jeżeli zdecydujesz się na otrzymywanie płatnych numerów, nie musisz się z nami kontaktować.

Po zakończeniu okresu próbnego będziesz otrzymywał kolejne, płatne numer na wskazany adres. W takim przypadku będzie wystawiana faktura, która obejmuje 3 numery zwykłe i 2 specjalne – cena jednego numeru wynosi 49,60 zł netto, koszty pakowania i wysyłki to jednorazowa opłata za cały okres prenumeraty - 59,64 zł netto.


Pamiętaj, zawsze i w każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania kolejnych numerów.