I EDYCJA
Ogólnopolskiej Konferencji
Ochrona Środowiska w nowej rzeczywistości
16 marca 2022
Konferencja bezpłatna
O KONFERENCJI
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na I edycję Ogólnopolskiej Konferencji „Ochrona Środowiska w nowej rzeczywistości” która odbędzie się 16 marca 2022 roku Online.
Celem wydarzenia jest przede wszystkim doskonalenie się i poszerzanie wiedzy na temat ochrony środowiska. Przede wszystkim chodzi o skuteczne i efektowne wspieranie działań na rzecz środowiska oraz edukowanie jak uzyskać środki, jakie i gdzie na te działania. Ale również poruszymy najważniejsze tematy związane ze zmianami jakie nas czekają w nowym prawie ochrony środowiska czy też jakie wejdą wraz z Polskim Ładem i co to dla nas oznacza. Chcemy poruszyć takie tematy jak dyrektywa ROP, czy też jak inwestować w ochronę środowiska w czasach taksonomii. Nie może też zabraknąć wiadomości na temat Zielonego Ładu, co się z tym wiąże jakie są blaski i cienie tej strategii i jak to się przełoży na Polskę.
O tym wszystkim powiemy podczas naszego wydarzenia.
Serdecznie zapraszamy!
ZAPEWNIAMY:
PROGRAM
9:00 - 9:10
Przywitanie uczestników
Aleksandra Gembora
9:10 - 10:10
Cele Unii Europejskiej a aktualne działania Polski na rzecz ochrony środowiska
Anna Specht-Schampera
Szymon Piotr Dziak- Czekan
Ryszard Gliwiński
Marta Babicz
Adam Michał Niewiadomski
10:10 - 10:30
Przerwa
10:30-11:15
Inwestycje w ochrone środowiska w czasach taksonomii
Radosław Maruszkin
11:15 - 11:40
Przerwa
11:40 - 12:40
Wszystkie strony Zielonego Ładu
Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Stefan Dzienniak
Szczepan Wójcik
Leszek Świętalski
12:40 - 13:00
Przerwa
13:00 - 13:20
Oczekiwania a możliwości wykonania - Dyrektywa ROP
Piotr Wołejko
13:20 - 13:35
Przerwa
13:35 - 13:55
Efektywność energetyczna – zarządzanie energią jako element zrównoważonego rozwoju
Radosław Maruszkin
PRELEGENCI
Marzena Berezowska
prawnik, administratywista. Ukończyła prawo oraz administrację na Uniwersytecie Opolskim. Jest również absolwentem studiów MBA na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. W roku 2010 roku uzyskała certyfikat samodzielnego księgowego poprzedzony studiami podyplomowymi Rachunkowość i Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Przez całą karierę zawodową związana z administracją publiczną. Początkowo pracowała w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim jako Inspektor w Wydziale Finansów i Budżetu. Od 2011 r. związana z Urzędem Miasta Wrocławia, gdzie pracowała jako samodzielny specjalista w zakresie finansów i nadzoru prawnego. Począwszy od 2016 roku pełniła funkcje kierownicze w Wydziale Zarządzania Należnościami. Od 2017 roku była dyrektorem Wydziału Należności Środowiskowych i Wydziału Podatków i Opłat. Od 2020 r. Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Klimatu.
Anna Specht-Schampera jest partnerem w SDZLEGAL SCHINDHELM od 2003 r. Kieruje zespołem prawa zamówień publicznych oraz prawa gospodarki odpadami. Od 2005 r. pracuje także w biurze kancelarii w Warszawie.
W latach 1991 - 1996 studiowała prawo na Uniwersytecie we Wrocławiu. W latach 1997 - 2000 odbywała aplikację przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Wałbrzychu. Od 2001 roku jest wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Wałbrzychu.
W latach 2001 - 2002 była partnerem w międzynarodowej kancelarii prawnej.
Anna Specht-Schampera jest współzałożycielem oraz członkiem Zarządu Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych powołanego 03.02.2017 r.
Jest także członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych oraz ekspertem prawnym Rady RIPOK.
Anna Specht-Schampera została wyróżniona przez Chambers&Partners jako specjalista prawa zamówień publicznych w latach 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021. Chambers&Partners od 1990 r. bada rynek usług prawniczych w celu rekomendowania swoim klientom uznanych i godnych polecenia prawników na całym świecie.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Nadzoruje tematykę wdrażania funduszy unijnych dla Polski Wschodniej (Program Polska Wschodnia) oraz kapitał ludzki (Program Wiedza Edukacja Rozwój). Do jej obowiązków należy także koordynacja przygotowania nowego okresu programowania na lata 2021-2027 oraz nadzór nad programem Dostępność Plus (była współautorką ustawy o dostępności). Pełni również funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r. Od 15 listopada 2019 r. do 6 października 2020 r. pełniła funkcję ministra funduszy i polityki regionalnej.
Kierownik projektów w Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach, której misją jest zrównoważony rozwój gospodarczy kraju i ochrona środowiska poprzez promocję efektywnego wykorzystania energii. Prowadził między innymi projekt PremiumLight Pro ukierunkowany na wspieranie najlepszych rozwiązań poprawy efektywności energetycznej w zakresie oświetlenia LED.
Posiada szerokie doświadczenie w realizacji:
Absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki w Gliwicach na kierunku Mechanika i budowa maszyn, specjalność: Energetyka cieplna i gazowa, chłodnictwo i eksploatacja samochodów, a także Współczesna energetyka gazowa i gazownictwo.
Prezes Zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach
Pan Stefan Dzienniak jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Cała kariera zawodowa pana Stefana Dzienniaka związana jest z hutnictwem. Rozpoczął ją od stanowiska stażysty w Hucie Cedler, a następnie został zatrudniony w Hucie Katowice, gdzie przeszedł wszystkie szczeble zarządzania, poznając dogłębnie specyfikę branży hutniczej. W latach 1998-2012 pełnił najwyższe stanowiska kierownicze w Hucie Katowice SA, Polskich Hutach Stali SA i ArcelorMittal Poland SA:
od kierownika walcowni, poprzez dyrektora produkcji, dyrektora naczelnego oraz Członka Zarządu. Od 2013 r. Prezes Zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
Absolwent Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach na kierunku ekonomii i zarzadzania studia podyplomowe EMBA na Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Ponad 20 lat związany z energetyką cieplną, gdzie pełnił funkcje dyrektora do spraw technicznych w Zakładzie Energetyki Cieplnej w Starachowicach. Odpowiadał za wdrożenie jednego z pierwszych w Polsce systemu telemetrii i monitoringu sieci ciepłowniczych. Przeprowadził modernizacje sieci ciepłowniczych oraz źródła ciepła czyniąc Zakład Energetyki Cieplnej jednym z najnowocześniejszych przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce. Uruchomił produkcję nowoczesnych węzłów ciepłowniczych. Pełnił funkcję Prezesem Przedsiębiorstw Wodociągów I Kanalizacji w Starachowicach, gdzie doprowadził do modernizacji oczyszczalni ścieków która umożliwiła wykorzystania biogazu do celów technologicznych oraz optymalnym wykorzystaniem energii cieplnej poprzez połączenie z miejską siecią ciepłowniczą. Od 2017 roku pełni funkcje Prezesa Zarządu WFOSiGW w Kielcach.
Krzysztof Jerzy Iwaniuk jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. W 1992 r. ukończył Podyplomowe Studium Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim oraz w 2003 r. Studia Podyplomowe w zakresie Zarządzania projektami europejskimi i prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej – Curie w Lublinie. W latach 1990 - 92 pełnił funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Terespol. Od roku 1992 r. do dnia dzisiejszego jest Wójtem Gminy Terespol. Od 1999 r. pełni funkcje w Związku Gmin Wiejskich RP, obecnie jest Przewodniczącym Związku. Jest członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Bierze udział w pracach Zespołu Finansów Publicznych oraz licznych Komitetach Regionalnych. Ponadto od 2020 r. jest członkiem Europejskiego Komitetu Regionów. Za przyczynienie się do rozwoju gminy, która stała się wzorem do naśladowania dla innych Gmin Wiejskich został uhonorowany nagrodą im. Grzegorza Palki zwanej również Samorządowym Oskarem. Za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych został odznaczony medalem honorowym im. Bolesława Chomicza. W 2015 Krzysztof Iwaniuk został Człowiekiem Roku 2015 Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego w plebiscycie „Wspólnoty Bialskiej”. Posiada liczne odznaczenia państwowe, w tym jedno z najwyższych Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jest człowiekiem zaangażowanym w służbę publiczną i rozwój samorządności. Wzorowo kieruje gminą, dzięki jego inicjatywom i sumiennej pracy Gmina Terespol z gminy zaniedbanej cywilizacyjnie przerodziła się w Gminę nowoczesną. Dowodem właściwego zarządzania gminą są liczne nagrody i wyróżnienia, jak np. III miejsce w rankingu „Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom”, I miejsce w kategorii "Partycypacja Mieszkańców i Komunikacja Społeczna". W I edycji konkursu „ Nasza Gmina w Europie” gmina uzyskała nagrodę za działania na rzecz Ochrony Środowiska w dziedzinie gospodarka wodna, trzykrotny tytuł w konkursie „Przyjaźni Środowisku” zwieńczony tytułem „Mecenasa Polskiej Ekologii”, obecność w „Złotej Setce Samorządów w Polsce" oraz wyróżnienie „Grunt na Medal ”, tytuł „ Lider Polskiej Ekologii” oraz I miejsce w kategorii gminy wiejskie „Najlepsza Gmina Lubelszczyzny 2006”, wyróżnienie w rankingu „Gmina Przyjazna Oświacie i jej pracownikom”, tytuł „Krajowego Lidera Innowacji i Rozwoju”, jak również nagrody i wyróżnienia branżowe , m.in. II miejsce w konkursie na „Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2013 Roku” oraz wyróżnienie w kategorii „Oświetlenie drogowe i terenów publicznych” w 2018 roku.
prawnik i ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich. Przez 10 lat pracował w Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, zajmując się problematyką stanowienia prawa, w szczególności gospodarczego, cyfryzacją i rozwojem e-administracji, zagadnieniami związanymi z energetyką oraz ochroną środowiska. Współautor licznych publikacji dotyczących legislacji. Zaangażowany w prace zespołów problemowych Rady Dialogu Społecznego. Członek Komitetu Monitorującego Program Operacyjny „Polska Cyfrowa”. Przez rok pracownik Biura Komisji Sejmowych, gdzie był jednym z sekretarzy Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
adwokat dr Radosław Maruszkin, prowadzi ekspercką kancelarię w obszarze, m.in. prawa ochrony środowiska, prawa klimatycznego i prawa Unii Europejskiej, przewodniczący Sekcji Prawa Ochrony Środowiska i Klimatu przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, wykładowca szkolenia aplikantów adwokackich, doktor nauk prawnych (Uniwersytet Warszawski), absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, University of Cambridge, Centre for the Study of English and European Law i Utrecht University w Holandii, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym monografii pt. „Zastosowanie dyrektywy w relacji horyzontalnej”.
rolnik i przedsiębiorca rolny, twórca start-up’ ów w rolnictwie, hodowca zwierząt, wydawca mediów wSensie.pl oraz swiatrolnika.info. Założyciel Fundacji Polska Ziemia oraz Instytutu Gospodarki Rolnej. Ukończył studia informatyczne, jest dyplomowanym ekologiem. Absolwent studiów MBA w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Konsultant w dziedzinie nowych technologii w rolnictwie ze szczególnym uwzględnieniem robotyki , automatyzacji oraz wykorzystywania energii odnawialnej w gospodarstwach rolnych. Działacz społeczny – twórca licznych kampanii o charakterze społeczno – patriotycznym.
dr hab. dr Adam Niewiadomski, prof. UW profesor uczelni w Katedrze Prawa Rolnego i Systemu Ochrony Żywności Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; Kierownik Katedry Prawa Rolnego i Systemu Ochrony Żywności Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; doktor habilitowany nauk prawnych; doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o językoznawstwie; politolog; radca prawny; w latach 2012-2019 adiunkt w Zakładzie Administracyjno-Prawnych Problemów Zarządzania Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego; w latach 2012-2015 odbywał staż podoktorski Narodowego Centrum Nauki na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; autor 4 monografii oraz ponad 130 artykułów naukowych; pracownik Biura Rektoratu Uniwersytetu Warszawskiego; w latach 2014-2020 sekretarz Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich; w latach 2016-2019 stały doradca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP; w latach 2014-2018 członek Zespołu Ekspertów Narodowego Centrum Nauki w panelu nauk społecznych; członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Agrarystów; od 2007 r. sekretarz Uczelnianej Komisji Wyborczej na Uniwersytecie Warszawskim; od 2008 r. sekretarz Senackiej Komisji Prawno-Statutowej na Uniwersytecie Warszawskim; członek Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Prawne; odbywał studia i staże naukowe m.in. na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, Institut für Landwirtschaftsrecht Georg-August-Universität Göttingen, Universität des Saarlandes w Saarbrücken; członek European Council for Rural Law z siedzibą w Paryżu.
Aleksandra Gembora – absolwentka międzywydziałowych studiów ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie w organach administracji państwowej. Obecnie na stanowisku Head of Environmental Compliance w RLG Systems Polska Sp. z o.o. zajmuje się monitorowaniem szybko zmieniających się przepisów prawnych, wspieraniem przedsiębiorców we właściwej realizacji obowiązków z zakresu ochrony środowiska oraz wdrażaniem rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego (circular economy).
Dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej
Absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu oraz krajowych i zagranicznych studiów podyplomowych. Pracował w administracji rządowej i samorządowej. Wielokadencyjny wójt Gminy Stare Bogaczowice. W latach 2000-2015 reprezentował polski samorząd w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. W latach 2002-2014 obserwator, z-ca i członek Komitetu Regionów UE, gdzie był członkiem Prezydium KR oraz przewodniczył Komitetowi CAFA. W latach 2000-2015 członek Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP), w 2015 r. został Sekretarzem Generalnym ZGWRP, a od maja 2021 r. pełni funkcję Dyrektora Biura Związku.
Laureat Nagrody im. G. Palki (2009 r.) w dziedzinie ogólnopaństwowej, za aktywną działalność w najwyższych strukturach europejskich.
Anna Specht-Schampera
Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Łukasz Rajek
Stefan Dzienniak
Ryszard Gliwiński
Krzysztof Iwaniuk
Piotr Wołejko
Radosław Maruszkin
Szczepan Wójcik
Adam Niewiadomski
Aleksandra Gembora
Leszek Świętalski
PARTNERZY
Warunki uczestnictwa
Zasady uczestnictwa w konferencji on-line:
Po zapisaniu się na konferencję otrzymasz mail potwierdzający udział w konferencji.
Koniecznie potwierdź swój udział w konferencji, klikając w link z e-maila!
W dniu rozpoczęcia konferencji przypomnimy Ci o niej e-mailowo oraz prześlemy informacje organizacyjne.
Do 25 marca 2022 r. otrzymasz certyfikat uczestnictwa w konferencji online, który będziesz mógł samodzielnie wydrukować.
ZOBACZ DOSTĘPNE PAKIETY
* Pole oznaczone gwiazdką jest obowiązkowe
formularz rejestracyjny