E-KURS

Kto pyta nie błądzi, czyli wszystko o urlopie zdrowotnym

USTNY WNIOSEK URLOPOWY NIE WYSTARCZY

Pytanie: Nauczyciel złożył ustny wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. Na tę okoliczność sporządzono notatkę służbową. Czy dyrektor może rozpoznać taki wniosek i skierować nauczyciela na badania do lekarza medycyny pracy?


Odpowiedź: Nie, konieczny jest bowiem wniosek pisemny. Dotychczas ustawa nie precyzowała, czy wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia mógł być złożony w formie ustnej. Teoretycznie więc taka forma była dopuszczalna, choć w praktyce i tak nauczyciele składali wnioski na piśmie. W nowym stanie prawnym ustawodawca wprost wskazał, że wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia powinien zostać złożony w formie pisemnej (art. 73 ust. 10a Karty Nauczyciela). Jedynie pisemny wniosek obliguje dyrektora do jego rozpoznania i podjęcia dalszych kroków w sprawie. Otrzymując więc ustną prośbę o udzielenie takiego urlopu nie bada, czy nauczyciel spełnia przesłanki jego udzielenia ani też nie kieruje nauczyciela na badania do lekarza medycyny pracy. Warto wówczas poinstruować nauczyciela, że do uruchomienia całej procedury konieczny jest wniosek pisemny.

CZAS TRWANIA URLOPU BEZ ZMIAN

Pytanie: Nauczyciel ostatni raz korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia w okresie do czerwca 2017 r. W styczniu 2018 r. złożył wniosek o kolejną część urlopu, argumentując, że w życie weszły nowe przepisy i w związku z tym nie musi oczekiwać na upływ roku od dnia zakończenia ostatniej części urlopu dla poratowania zdrowia. Czy nauczyciel ma rację?


Odpowiedź: Nie. Dyrektor powinien odmówić udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Nowelizacja Karty Nauczyciela istotnie zmodyfikowała instytucję urlopu dla poratowania zdrowia, niemniej jednak nie zmieniła terminów jego wykorzystywania. Tak jak dotychczas, urlop dla poratowania zdrowia będzie mógł trwać jednorazowo nie dłużej niż rok (art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela). Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat (art. 73 ust. 8 Karty Nauczyciela).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ!

Pisemny wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia należy złożyć do części B jego akt osobowych.


Wejście w życie nowych przepisów regulujących urlop dla poratowania zdrowia nie powoduje, że nauczyciel może zapomnieć o terminie zakończenia ostatniej części urlopu. Musi bowiem upłynąć rok od ostatniej części urlopu zdrowotnego, choćby była ona wykorzystywana przed wejściem w życie nowelizacji. Dlatego w przypadku opisanym w zapytaniu nauczyciel mógłby skorzystać z urlopu zdrowotnego nie wcześniej niż od 20 czerwca 2018 r.

Click to play video

Wiedza i Praktyka sp. z o.o., ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa,

tel.: (22) 518 29 29, e-mail: cok@wip.pl


Numer NIP: 526-19-92-256, Numer KRS: 0000098264 - Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie,

XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Wysokość kapitału zakładowego: 200 000 zł.