E-KURS

Rozliczanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w 2017 roku

Jak obliczyć podstawę opodatkowania WNT?

Należy pamiętać, że podstawą opodatkowania przy WNT jest – stosownie do art. 30a ustawy o VAT – jest art. 29a ust. 1, 6, 7, 10 i 11 tej ustawy. W konsekwencji jest nią wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy lub osoby trzeciej – włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów.


Dodatkowo podstawa opodatkowania obejmuje:

•podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

•koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.


PRZYKŁAD

Francuski podatnik w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dostarcza do Polski produkowane przez siebie towary. Nabywcą jest Polska firma Alfa, będąca podatnikiem VAT. Dla niej ten zakup jest WNT. Dostawca pokrywa koszty związane z pakowaniem oraz przewozem zbywanych towarów. W tej sytuacji koszty opakowań oraz transportu powinny zostać doliczone do ceny jaką jest zobowiązana zapłacić firma Alfa z tytułu WNT. Koszty te powinny zostać wliczone do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie stanowią one bowiem odrębnego obrotu z tytułu świadczenia usług pakowania czy usług przewozowych. Francuski przedsiębiorca może obciążyć polskiego podatnika poniesionymi wydatkami (z tytułu przygotowania towarów do przewozu oraz organizacji transportu) zwiększając odpowiednio cenę oferowanego towaru. 


Należy mieć na uwadze również to, iż także w przypadku wykazania dostawy towarów i usług dodatkowych na oddzielnych dokumentach (fakturach VAT), możliwe jest uznanie kosztów przewozu za element podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Niezbędnym jest jednak, aby koszty te zostały poniesione w zbliżonym czasie i posiadały wzajemny bezpośredni związek.


Podstawa opodatkowania nie obejmuje natomiast kwot:

•stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

•udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

•otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.


Dodatkowo przy ustalaniu podstawy opodatkowania uwzględnia się kwoty:

•udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

•wartość zwróconych towarów i opakowań;

•zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

•wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.


Natomiast do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości opakowania, jeżeli dostawa towaru nastąpiła w opakowaniu zwrotnym a dostawca pobrał kaucję za to opakowanie lub określił taką kaucję w umowie.

Z TEJ LEKCJI ZAPAMIĘTAJ

Należy pamiętać, że podatki, cła i inne tego typu opłaty należy wliczać do podstawy opodatkowania WNT bez względu na to, kto je ponosi. Natomiast wydatki dodatkowe zwiększą podstawę opodatkowania tylko wtedy, gdy są pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego WNT. Przykładowo, w sytuacji gdy podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego, do podstawy opodatkowania wliczy podatek akcyzowy oraz opłaty, które uiścił na rzecz dostawcy (np. koszt transportu lub ubezpieczenia). Przy czym, jeżeli kosztów tych nabywca towaru nie zwraca dostawcy towaru, to nie są one wliczane do podstawy opodatkowania WNT.

Sprawdź swoją wiedzę!

1. W VAT podstawa opodatkowania obejmuje:


A. Wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy lub osoby trzeciej – oprócz z dotacji i subwencji. 

B. Wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy lub osoby trzeciej – włącznie z otrzymanymi dotacjami i subwencjami. 

C. Wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy lub osoby trzeciej – włącznie z otrzymanymi dotacjami i subwencjami mającymi bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów.

2. Niemiecki sprzedawca pokrywa koszty związane z pakowaniem i transportem towarów. Czy koszty te powinny zostać doliczone do ceny?


A. Koszty te powinny zostać wliczone do podstawy opodatkowania WNT. 

B. Kosztów nie wolno wliczać do podstawy opodatkowania WNT. 

C. Rozliczenie tych wydatków zależy od wartości kosztów dodatkowych. 

3. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania nie należy uwzględniać kwot:


A. Udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen. 

B. Wartości naprawionych reklamacyjnie towarów. 

C. Zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło.

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o., ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa,

tel.: (22) 518 29 29, e-mail: cok@wip.pl


Numer NIP: 526-19-92-256, Numer KRS: 0000098264 - Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie,

XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Wysokość kapitału zakładowego: 200 000 zł.