E-KURS
Rozliczanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w 2017 roku
Jak odliczyć VAT przy WNT w 2017 roku?
Ogólna reguła dotycząca momentu powstania prawa do odliczenia VAT z faktury dokumentującej WNT mówi, iż prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r. nie przewiduje również żadnych zmian w zakresie:
•wymogu otrzymania faktury dokumentującej WNT w terminie trzech miesięcy oraz
•zasad korygowania VAT naliczonego w przypadku opóźnień w wystawianiu/przesyłaniu faktur.
Zaostrzeniu uległ jednak drugi z warunków determinujących powstanie prawa do odliczenia, zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego. Otóż obecnie poza koniecznością wyegzekwowania faktury od dostawcy w terminie trzech miesięcy, należy uwzględnić kwotę VAT należnego z tytułu WNT w deklaracji podatkowej, w której podatnik jest zobowiązany rozliczyć ten podatek ale nie później, niż w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.
Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony (podatnik uwzględni VAT należny we właściwej deklaracji podatkowej w późniejszym terminie) – jest uprawniony do odpowiedniego zwiększenia kwoty VAT naliczonego w bieżącym okresie rozliczeniowym (tj. w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynie jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej).
W konsekwencji VAT należny z tytułu WNT można wykazać we właściwej deklaracji podatkowej, bez negatywnych konsekwencji podatkowych, jedynie przez trzy miesiące. W przypadku złożenia w tym czasie korekty deklaracji za właściwy okres rozliczeniowy, pomimo zwłoki w zadeklarowaniu VAT należnego, nie powstanie bowiem zaległość podatkowa, gdyż można w dalszym ciągu uwzględnić podatek do odliczenia w ramach tej samej korekty deklaracji (kwota VAT naliczonego = kwota VAT należnego).
Natomiast po upływie trzech miesięcy nie jest już możliwe wykazanie podatku należnego i naliczonego w rozliczeniu za ten sam okres rozliczeniowy. Nowe przepisy przewidują bowiem możliwość wykazania podatku do odliczenia wyłącznie w bieżącym okresie rozliczeniowym. W rezultacie, w związku z wsteczną korektą VAT należnego za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, powstanie u podatnika zaległość podatkowa. W takiej sytuacji będzie zobligowany do zapłaty odsetek za zwłokę, a dodatkowo może zostać obciążony sankcją podatkową za nierzetelne rozliczenie VAT, jeżeli do ujawnienia nieprawidłowości dojdzie w trakcie kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego.
UWAGA
Analogiczne zasady odliczania VAT obejmą również świadczenie usług i dostawę towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, oraz wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów własnych w ramach przedsiębiorstwa podatnika.
W przypadku nieterminowego (także niezamierzonego) rozliczenia podatku z tytułu transakcji, przy których VAT należny jest co do zasady równy VAT naliczonemu w związku z późniejszym terminem odliczenia podatku, transakcje te przestają być w pełni neutralne podatkowo, co wpływa na pogorszenie płynności finansowej przedsiębiorstwa.
PRZYKŁAD
W czerwcu 2017 roku podatnik ZOX otrzymał od dostawcy fakturę dokumentującą WNT, wystawioną w maju 2017 roku. Po weryfikacji daty dokonania dostawy okazało się, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabytych towarów powstał kilka miesięcy wcześniej – w marcu 2017 roku. Niezwłocznie po otrzymaniu faktury (w czerwcu 2017 roku) podatnik odpowiednio skorygował rozliczenie VAT za marzec 2017 roku. Mając na uwadze, że nie upłynęły jeszcze trzy miesiące (liczone od końca marca 2017 roku), w korekcie deklaracji ZOX uwzględnił zaległą transakcję, wykazując z tego tytułu VAT należny oraz VAT naliczony w tej samej kwocie. Korekta deklaracji była dla podatnika neutralna podatkowo (nie powstała zaległość podatkowa).
PRZYKŁAD
W wyniku weryfikacji własnych rozliczeń podatkowych firma BOLT zorientowała się, że omyłkowo nie uwzględniła w rozliczeniu VAT kilku faktur dokumentujących WNT otrzymanych w kwietniu 2017 roku. W wyniku weryfikacji dat wystawienia faktur oraz dat dokonania dostaw podatnik ustalił, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabytych towarów powstał w marcu 2017 roku. Po wykryciu nieprawidłowości w lipcu 2017 roku firma odpowiednio skorygowała rozliczenie VAT za marzec 2017 roku. W korekcie deklaracji podatnik uwzględnił VAT należny z tytułu zaległej transakcji oraz wpłacił na rachunek urzędu skarbowego kwotę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Mając na uwadze, że upłynęły już trzy miesiące (liczone od końca marca 2017 roku), BOLT mógł wykazać podatek do odliczenia w deklaracji za czerwiec 2017 roku, składanej do 25 lipca 2017 roku (alternatywnie w deklaracji za lipiec 2017 roku składanej do 25 sierpnia 2017 roku, jeżeli podatnik wykrył błąd po upływie terminu na złożenie deklaracji za czerwiec 2017 roku).
Z TEJ LEKCJI ZAPAMIĘTAJ
Począwszy od 1 stycznia 2017 r. odliczając VAT od WNT, poza koniecznością wyegzekwowania faktury od dostawcy w terminie trzech miesięcy, należy także uwzględnić kwotę VAT należnego z tytułu WNT w deklaracji podatkowej, w której podatnik jest zobowiązany rozliczyć ten podatek ale nie później, niż również w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony (podatnik uwzględni VAT należny we właściwej deklaracji podatkowej w późniejszym terminie) – jest uprawniony do odpowiedniego zwiększenia kwoty VAT naliczonego w bieżącym okresie rozliczeniowym (tj. w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynie jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej).
Sprawdź swoją wiedzę!
1. Podatnik może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres:
A. Zawsze – w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.
B. W którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy pod warunkiem, że otrzyma fakturę w terminie 3 miesięcy.
C. W którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, podatnik otrzymał fakturę w terminie 3 miesięcy i uwzględnił kwotę VAT należnego z tytułu WNT w deklaracji podatkowej nie później, niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.
2. Jeżeli podatnik uwzględni VAT należny we właściwej deklaracji podatkowej w późniejszym terminie, to wówczas:
A. Jest uprawniony do odpowiedniego zwiększenia kwoty VAT naliczonego w bieżącym okresie rozliczeniowym (tj. w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynie jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej).
B. Musi korygować wstecznie kwotę VAT naliczonego.
C. Zarówno pozycje 23 i 23 jak również część D.2
3. Jeśli w związku ze wsteczną korektą VAT należnego za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, powstanie u podatnika zaległość podatkowa, to wtedy podatnik:
A. Fiskus może zastosować klauzulę obejścia prawa.
B. Nie będzie zobligowany do zapłaty odsetek za zwłokę.
C. Może zostać obciążony sankcją podatkową za nierzetelne rozliczenie VAT, jeżeli do ujawnienia nieprawidłowości dojdzie w trakcie kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego.
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o., ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa,
tel.: (22) 518 29 29, e-mail: cok@wip.pl
Numer NIP: 526-19-92-256, Numer KRS: 0000098264 - Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie,
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Wysokość kapitału zakładowego: 200 000 zł.