E-KURS

Kto pyta nie błądzi, czyli wszystko o urlopie zdrowotnym

WARUNEK ZATRUDNIENIA W ODPOWIEDNIM WYMIARZE ZAJĘĆ NA DZIEŃ ROZPOCZĘCIA URLOPU

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o rozpoczęcie pierwszego w karierze zawodowej urlopu dla poratowania zdrowia w dniu 20 sierpnia 2018 r. We wniosku wskazano 1 września 2018 r. planowany termin rozpoczęcia urlopu. Dyrektor ustalił, że nauczyciel przez cały rok szkolny 2010/2011 pozostawał w zatrudnieniu w wymiarze 5/18. Nadto w roku szkolnym 2017/2018 do końca sierpnia ma ograniczone zatrudnienie do wymiaru 16/18. W nowym roku szkolnym 2018/2019 będzie już zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć. Czy dyrektor powinien odmówić udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia?


Odpowiedź: Nie. Dyrektor powinien skierować nauczyciela na badania do lekarza medycyny pracy i po przedstawieniu orzeczenia przez nauczyciela, udzielić mu urlopu dla poratowania zdrowia. Istotny jest wymiar zajęć według stanu na dzień planowanego rozpoczęcia urlopu. Według tego dnia ustala się także, czy nauczyciel przepracował nieprzerwanie 7 lat w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć.


W nowym stanie prawnym, aby skorzystać urlopu dla poratowania zdrowia, należy (poza przedłożeniem odpowiedniego orzeczenia albo skierowania) spełniać następujące warunki:


• pozostawać w pełnym wymiarze zajęć (art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela

• legitymować się co najmniej 7-letnim nieprzerwanym stażem pracy w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć (dotyczy pierwszego urlopu zdrowotnego w karierze zawodowej) – art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela,

• nie posiadać uprawnień emerytalnych (art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela),

• oczekiwać przez okres roku od dnia zakończenia ostatniej części urlopu zdrowotnego (dotyczy kolejnego urlopu zdrowotnego w karierze zawodowej) – art. 73 ust. 8 Karty Nauczyciela.


Dotychczas wątpliwości wzbudzało, według którego dnia należy oceniać spełnienie przesłanek zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć. Niektórzy eksperci uważali, że chodzi tu o dzień złożenia wniosku urlopowego, zaś inni, że jest to dzień planowanego rozpoczęcia urlopu. Autor artykułu opowiadał się za drugim z przedstawionych stanowisk. W ocenie autora pogląd ten należy stosować także po zmianie przepisów. Oznacza to, że dyrektor, który otrzymuje wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, powinien sprawdzić, czy nauczyciel będzie zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć w dniu planowanego rozpoczęcia urlopu, wskazanym we wniosku urlopowym, jak również zweryfikować, czy przepracował nieprzerwanie co najmniej 7 lat w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć bezpośrednio przez planowanym dniem rozpoczęcia urlopu. W przypadku opisanym w pytaniu nauczyciel, choć na dzień złożenia wniosku pozostający w stanie ograniczenia zatrudnienia, w dniu planowanego rozpoczęcia urlopu byłby już ponownie zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, poza tym legitymowałby się 7-letnim nieprzerwanym okresem zatrudnienia w niepełnym wymiarze zajęć w okresie bezpośrednio poprzedzającym rozpoczęcie urlopu. Wobec tego dyrektor powinien podjąć dalsze kroki sprawie, a mianowicie skierować nauczyciela na badania do lekarza medycyny pracy. Ważne

WARTO ZAPAMIĘTAĆ!

Część specjalistów prawa oświatowego uważa, że weryfikacji przesłanek udzielenia urlopu zdrowotnego należy dokonywać według stanu na dzień złożenia wniosku urlopowego. Nowe przepisy nadal tej kwestii nie wyjaśniają. Ostateczna decyzja należy do dyrektora, który jednak w każdym przypadku, gdy rozstrzygnięcie nie będzie zadowalało nauczyciela, powinien liczyć się z ryzykiem skierowania sprawy na drogę sądową.

Click to play video

Wiedza i Praktyka sp. z o.o., ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa,

tel.: (22) 518 29 29, e-mail: cok@wip.pl


Numer NIP: 526-19-92-256, Numer KRS: 0000098264 - Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie,

XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Wysokość kapitału zakładowego: 200 000 zł.