E-KURS

Rozliczanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w 2017 roku

Jak rozliczyć WNT w deklaracji VAT?

Rozliczając WNT od kwoty zapłaconej kontrahentowi wykazanej na fakturze, przeliczonej zgodnie z kursem waluty obcej należy obliczyć podatek należny. Stawka podatku, jaka obowiązuje (np. 8% lub 23%) zależy od rodzaju towaru i przypisanej mu stawki określonej w ustawie o VAT. W deklaracji VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest rozliczane w części C – „Rozliczenie podatku należnego”. Całą wartość nabyć wewnątrzwspólnotowych wpisujemy w wierszu (9) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,

•w pozycji 23 – podstawę opodatkowania, czyli kwoty zapłacone kontrahentowi, przeliczone na fakturze wewnętrznej (netto),

•w pozycji 24 – obliczony według odpowiednich stawek podatek należny.


Należy pamiętać, że zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy o VAT kwota podatku należnego od WNT stanowi kwotę podatku naliczonego do odliczenia. A zatem podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów staje się podatkiem naliczonym. Oznacza to, że ta sama wartość podatku należnego stanowi jednocześnie wartość podatku naliczonego. Należy też pamiętać o zmianach w przepisach, jakie obowiązują od 1 stycznia 2017 r. Dotyczą one m.in. właśnie kwestii odliczania VAT w przypadku WNT. 


I tak w konsekwencji, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Warunkiem jest jednak, aby podatnik:

a)otrzymał fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego WNT w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,

b)uwzględnił kwotę podatku należnego z tytułu WNT w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.


W przypadku nieotrzymania w tych ww. terminach faktury dokumentującej dostawę towarów stanowiącą WNT, podatnik jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin. Natomiast otrzymanie takiego dokumentu w terminie późniejszym, upoważnia podatnika do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał tę fakturę.


Co ważne – w przypadku uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej w terminie późniejszym niż wskazane wart. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b i pkt 3, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.


W deklaracji w części D.2. – „Nabycie towarów i usług oraz podatek naliczony z uwzględnieniem korekt” – jeszcze raz rozliczamy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W zależności, czy podatnik nabył towary zaliczane do środków trwałych czy towary pozostałe – wartość transakcji rozliczamy odpowiednio w rubryce – nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych – pozycje 43 i 44 lub w rubryce – nabycie towarów pozostałe – pozycje 45 i 46.

Z TEJ LEKCJI ZAPAMIĘTAJ

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy o VAT kwota podatku należnego od WNT stanowi kwotę podatku naliczonego do odliczenia. A zatem podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów staje się podatkiem naliczonym. Oznacza to, że ta sama wartość podatku należnego stanowi jednocześnie wartość podatku naliczonego. Co ważne – w przypadku uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej w terminie późniejszym niż wskazane wart. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b i pkt 3, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

Sprawdź swoją wiedzę!

1. Podatnik otrzymał od niemieckiego sprzedawcy fakturę wyrażoną w euro. Rozliczając WNT od kwoty zapłaconej kontrahentowi wykazanej na fakturze, przeliczonej zgodnie z kursem waluty obcej należy obliczyć podatek należny. Przeliczenia na złote dokonuje się:


A. Według kursu średniego euro ogłoszonego przez NBP na dzień powstania obowiązku podatkowego. 

B. Według kursu średniego euro ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. 

C. Stosując średni kurs euro obowiązujący w dniu powstania obowiązku podatkowego.

2. Korygując podatek naliczony w deklaracji VAT-7 wypełniamy:


A. Część D.2. – „Nabycie towarów i usług oraz podatek naliczony z uwzględnieniem korekt” 

B. Tylko pozycje 23 i 24. 

C. Zarówno pozycje 23 i 23 jak również część D.2

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o., ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa,

tel.: (22) 518 29 29, e-mail: cok@wip.pl


Numer NIP: 526-19-92-256, Numer KRS: 0000098264 - Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie,

XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Wysokość kapitału zakładowego: 200 000 zł.